گل کاکتوس


کاکتوس یکی از جالب ترین و زیباترین گیاهان گوشتی است که در بسیاری از مناطق خشک و بیابانی دنیا رشد می کند. این گیاهان با تنوع بسیار زیادی از لحاظ شکل، اندازه، رنگ و گل دهی مورد توجه علاقه مندان به گل هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع کاکتوس، خصوصیات، نحوه کاشت و نگهداری، فواید و مضرات آن بپردازیم.

انواع کاکتوس

کاکتوس ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: کاکتوس های ستونی و کاکتوس های بالشتی. کاکتوس های ستونی شامل آنهایی هستند که ساقه آنها به شکل استوانه ای، مثلثی، چهارگوش یا پنجگوش است. این نوع کاکتوس ها معمولا بلند و باریک هستند و در برخی موارد شاخه دار می شوند. مثال هایی از این نوع کاکتوس ها عبارتند از:

  • کراسولاسره (Cereus): این سرده شامل بیش از ۳۰ گونه کاکتوس ستونی است که در آمریکای جنوبی و جزایر کارائیب رشد می کنند. این کاکتوس ها دارای ساقه های استوانه ای با خارهای بلند و سفید یا قهوه ای هستند. برخی از آنها مثل Cereus peruvianus به عنوان گل زینتی در منزل نگهداری می شوند. گل های این کاکتوس ها بزرگ، عطرآگین و سفید رنگ هستند و فقط در شب باز می شوند.
  • آستروفیدم (Astrophytum): این سرده شامل ۶ گونه کاکتوس ستونی است که در منطقه خشک و نیمه خشک مکزیک رشد می کنند. این کاکتوس ها دارای ساقه های استوانه ای با خارهای پرپشت و رشته ای هستند. پوست آنها نقطه نقطه و پشمالودرود است. گل های آنها بزرگ، زرد، قرمز یا صورتی رنگ هستند و در رأس ساقه ظاهر می شوند.
  • آئولاس (Eulychnia): این سرده شامل حدود ۱۵ گونه کاکتوس ستونی است که در منطقه خشک و نمک زده غرب آمریکای جنوبی رشد می کنند. این کاکتوس ها دارای ساقه های استوانه ای با خارهای کوتاه و سفید یا قهوه ای هستند. برخی از آنها مثل Eulychnia castanea به عنوان گل زینتی در باغ ها کاشته می شوند. گل های این کاکتوس ها کوچک، سفید، صورتی یا قرمز رنگ هستند و در طول ساقه ظاهر می شوند.

کاکتوس های بالشتی شامل آنهایی هستند که ساقه آنها به شکل بالشتک، دایره، تخم مرغ، قلب یا ستاره است. این نوع کاکتوس ها معمولا کوچک و پهن هستند و در برخی موارد شاخه دار می شوند. مثال هایی از این نوع کاکتوس ها عبارتند از:

  • مامیلاریا (Mammillaria): این سرده شامل بیش از ۲۰۰ گونه کاکتوس بالشتی است که در منطقه خشک و نیمه خشک آمریکای شمالی و مرکزی رشد می کنند. این کاکتوس ها دارای ساقه های دایره ای یا استوانه ای با توپچه های خاردار هستند. برخی از آنها مثل Mammillaria elongata به عنوان گل زینتی در منزل نگهداری می شوند. گل های این کاکتوس ها کوچک، سفید، صورتی، قرمز یا زرد رنگ هستند و در حلقه های رنگین در رأس ساقه ظاهر می شوند.
  • آپونتیا (Opuntia): این سرده شامل حدود ۱۵۰ گونه کاکتوس بالشتی است که در منطقه خشک و نمک زده آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کنند. این کاکتوس ها دارای ساقه های بالشتک شکل با خارهای بلند و تیره هستند. برخی از آنها مثل Opuntia ficus-indica به عنوان گل زینتی و محصول خوراکی در باغ ها کاشته می شوند. گل های این کاکتوس ها بزرگ، زرد، قرمز، صورتی یا نارنجی رنگ هستند و در رأس ساقه ظاهر می شوند. محصولات خوراکی این کاکتوس ها عبارتند از تخمیر (برگ) و حباب (ميوه).
  • آستروفیدم (Astrophytum): این سرده شامل ۶ گونه کاکتوس بالشتی است که در منطقه خشک و نمک زده مکزيك رشد مي كنند. اين ككتوس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *